Yorum Yap

Tango Ritüelleri

Siz de hayatınızın bir zamanında Tango’ya hayranlığınızı fark ettiniz mi? Zarif duruşları, ruhunuzu harekete geçiren müzikleri, birbirini tamamlayan uyum içindeki partnerleri ile Tango bir danstan çok öte gelir. Görsel zekamızı büyüleyen bu dansın ritüellerini sizin için derledik.

Sarılma

Tango sarılmakla başlar. Dansla kurulan ilk bağlantıdır. Tango da sarılmak, aslında hayata sarılmaktır. Bağlılık, sevgi içerir. Partnerinize, hayatınızın dansını yapıyor gibi sarılmalısınız.

Erkek kadına güvenle ama hareket edecek özgürlüğü vererek sarılmalı, yönetmeli ama zorlamamalıdır. Kadınsa bu sarılım içinde erkeğin idaresinin her amacını hissederek rahat olmalıdır. Bu her zaman çift taraflı bir deneyimdir. Her sarılma, her insan karakteri gibi farklıdır.
Sarılma sizin kendinizi Tango’da ifadenizdir. Kendinizinkini bulun ve sahiplenin.

Müzikalite

Partnerinize sarılmanın başka bir noktası da, müziktir. Müziği sadece dinlememeli, hissetmelisiniz. Tango’da hissettiğinizi dansınıza yansıtırsınız. Bu ya melodi’dir ya da ritm’dir. Tango şarkısındaki bütün enstrümanlara karşı hassas olmak gerekir. Hiçbir partner müziği kendi başına hissetmemelidir. Her biri partnerinin müzikte ne hissettiğini anlamalıdır. Çiftler müziği bir olarak duyabildiklerinde o muhteşem uyum ortaya çıkacaktır. Dans pistine çıktığınızda bırakın müzik sizi sürükleyip götürsün.

Bağlantı

Bağlantıyı sağlamak için, birçok öğe vardır bu dansta. Sarılma, müzik, teknik… Ama en önemlisi ise bağlanma arzusudur.

Kendinizi unutmak, hata yapmayı unutmak, sabah içtiğiniz kahveyi unutmak gerekir. Partnerinize ve müziğe kendinizi bırakarak tamamen o anda olmalısınız. Bu dansınızı “ebedi” yapacaktır.

Duruş

Tango Buenos Aires’in sokaklarında büyümüş olsa da orijinal olarak şimdi aldığı duruşta olmasa da, bu dans için postürünüz yani duruşunuz, bütün deneyiminizi geliştirecektir.

Partnerinizin kendisini rahat hissedeceği sarılma ile iyi bir bağlantı kurduktan sonra, birçok düzenlemeyi kolayca gerçekleştirmenizi ve tangonun bütünlüğünü hissetmenizi sağlayan (postürünüz) duruşunuzdur. Düzgün bir omurga tutuşu, başınızın hizası, yükselttiğiniz göğsünüz, rahat ve kendinden emin bir Tango duruşudur. Bu sadece sizi izleyenleri memnun etmez, partnerinize istemeden zarar vermenizi de engeller. Bu da, başkalarının sizinle dans etmemek için kaçmalarını önler  .

Yürüyüş

Tango yürüyüşü yapamıyorsanız, en kısa zamanda bunu iyice oturtmalısınız. Yürümek tangonun başlangıcıdır. Temel tango hareketlerinin rahat bir düzen içinde bir bütünlük sağlamasıdır. Dans etmeye başladığınızda en iyi tavsiye, önce “yürüme” egzersizlerinize öncelik vermenizdir.

Miktar

Neden yaşlı bir dansçı çiftin, basitçe müzikle tango yürüyüşünden etkileniriz? Her hareketi rafine etmek, tekniği anlamak, müziği dinlemek, partnerinizin kendini rahat hissetmesini sağlamak ve bunları tekrar tekrar uygulamak iyidir. Sonunda tüm yaptıklarınızı dans pistinde eyleme geçirebilirsiniz. Şayet yapamıyorsanız, sadece yürüyünüz, yürüyünüz… Buenos Aires’te, başların sizi onayla sallandığını göreceksiniz.

Dans yönü, sırası

Tango’da dans pistinin sosyal bir etiği vardır. Birincisi dans hizasında olmaktır. Dans hizası, saatin ters yönüne doğru hareket eder. Dansçılar pistte sürekli hareket halinde ilerlerler. En iyi dansçılar dans çemberinin en dışında daha uzun adımlarla dans ederek danslarının kalitesini, pistin etrafında oturanlara gösterirler. Yeni dansa başlayanlar çemberin merkezinde hareket ederler. Dans hizasını takip ettiğinizde o zaman dans etme hakkına sahip olursunuz.

Hareketlerin bütünlüğü veya figürler öne doğru atılan adımlarla bitmelidir. Dans pistinde kimseyi geçmemeniz gereklidir. Bütün tanda boyunca, dansa başlarken arkasında durduğunuz çiftin arkasında kalmalısınız.

Cabeceo

Cabeceo, Milongalarda dansçıların birbirlerini göz teması ile dansa kaldırmasına dayanan bir tango geleneğidir. Bir başkasına doğrudan giderek, “ hayır ” diyemeyecekleri şekilde, dansa kaldırmak Tango ritüellerine aykırıdır.

Genelde erkek dansa kaldıracağı kadının gözünü yakalayabilecek şekilde pozisyon alır. Kadın ya bu teklifi kabul eder ya da kibarca bakışlarını kaçırır. Cabeceo adil bir oyundur ve davetler bütün dans pisti boyunca yelken açabilirler…

Unutulmaması gereken bir nokta da; eğer Milonga’ya bir kişi yanında önem arz eden diğer yarısı ile gelmişse, dansa davet etmenin bir anlamı yoktur. Ta ki çiftlerin başkalarıyla dans edebilme özgürlükleri olduğu anlaşılana kadar.

Çift masada otururken, bir erkek dans etmek istediği kadına cabeceo ile dansa davet etmek yerine, masadaki erkekten izin isteyerek kadını dansa kaldırması çok daha zarif bir davranış olacaktır.

Tandalar, Kortinalar

Tango’da genellikle bir tanda, 4 şarkı eder. Tandalar arası çalınan bir şarkıya kortina (perde) denilir. Dans etmeyi sevdiğiniz bir kişiyi tanda’nın birinci şarkısında dansa davet edebilirsiniz. Hiç dans etmediğiniz birini ise tanda’nın ikinci ya da üçüncü şarkısında dansa davet edebilirsiniz.

Tanda bitince, dansı bitirerek oturduğunuz orijinal yerlerinize dönmelisiniz. “Hiç kimse, dans pistinde bir sonraki tanda’yı beklememelidir…”

Şayet dans etmekten keyif aldıysanız, gecenin ilerleyen zamanlarında bir kere daha dans etmeyi teklif edebilirsiniz. Müştereken anlaşmadıysanız dans ettiğiniz kişiye, her zaman teşekkür etmeli ve zarafetle tanda’yı dans ederek bitirmelisiniz. Böylelikle, birbirlerinize başkalarıyla dans ederek keyif alma imkanı sağlamışta olacaksınız.

Saygı

Tango dünya çapında bir dans olmasına rağmen, Arjantin’in kültürü ve tarihi olarak kalmaya devam edecektir. Tango severler Arjantin ve Buenos Aires’e giderek bu olguyu anlamaya ve tango’yu hissetmeye çalışırlar. Tango, sadece öğrendiğiniz bir dans değildir. Buenos Aires’te saygı duyacağınız bilgi ve engin deneyimleri olan, tangoyu hayatlarının nefesi olarak alan, yılların deneyimli birçok yaşlı milongerosu ile karşılaşabilirsiniz. Tango müziği sürekli keşfedeceğiniz, ebedi uyum ile dünyayı dolaşmıştır. Dans pistine giderken dansa uygun kıyafetler giyilmelidir. Siz tangoya saygı duymaya başladığınızda tango size gelecektir.

Yorum