Yorum Yap

Kadının tango öğrenme yolculuğu

Kadının tango öğrenme yolculuğu bir uçağın uçuş sürecine benzer. Güzel bir dans sonrasında aldığı keyfi de uçuş olarak tanımlaması bundandır.

Kadın tangoya ilk adım attığında aprondaki bir uçak gibidir. Tekerlekleri yerdedir, uçuşa geçeceği piste çok ağır bir şekilde ilerler. Bu süreç derslerin ilk aylarını ifade eder. Tango derslerimizde kadınlara anda kalmayı, iyi bir dinleyici olmayı, kendini bırakmayı, süreci kontrol etmemeyi, akışta kalmayı aktarırız . Doğal duruş, yürüyüş, dönüş gibi tangonun temel unsurlarını daha iyi takip edebilmeleri ve kendi dengelerinin tüm danslarında maksimumda olabilmesi için detaylı olarak çalıştırırız.

Tango’da kadın erkeğine güvenmeli!

Bu süreç bizce en fazla 3 ay sürer. Bu süreçte uçak, uçuşa geçeceği piste ulaşmıştır. Şimdi kadının yapacağı kendini uçuşa bırakmaktır. Eğer kadın bunu tercih etmez ise yani hareketleri bilmek, ne yapacağını anlamak, karşısındakine güvenmemek, kendini bırakmamak gibi o zaman tekerlekleri bir türlü yerden kalkmayacak ve uçak havalanamayacaktır.

Ayaklarına sürekli bakan kadın, kendi dengesini hareketi bilme ve süreci kontrol etme isteğine kurban etmiştir. Uçak tekerleklerin üzerine kalmıştır. Uçağın daha iyi ve daha güvenli uçabilmesi için nasıl ki detaylı ve incelikli bir çalışma gerekli ise tabi ki tango için de bu geçerlidir.

Tangoda akışa bırakmak

Bu çalışma uçağın aerodinamikin oluşması gibi kadının da dengesinin tüm hareketlerde maksimumda var olmasını amaçlamaktadır. Ancak önemli nokta uçmayı istemek ayaklarınızın yerden kesilmesine olanak sağlanmasında yani akışa bırakabilmektir. Akışta bir yaşam için tangoyu hayatınıza alın. Hayatınızın ritmi sizi mutlu edecek şekilde değişecektir.

Yorum