Yorum Yap

Sizden gelen Tango Rocio görüşleri

Tango Rocio ailesine katılıp yepyeni keşifler yapan katılımcılarımız bakın neler demişler.

Doğru bir yerdeyim

Bir anda  kendimi içinde bulduğum ve en büyük tutkum haline dönüşen Tango ya sevgili Erdem hocamla başladığım için şanslı olanlardanım. Her geçen gün ne kadar doğru bir yerde olduğumu çok net görebiliyorum. Giderek kuvvetlenen bağlarımızla, Tango dolu yeni bir yıl diliyorum. Sevgiler…

Seray Kuyucu

Tango her çifte yeni bir hikaye yazar

Beden ile sınırlı olmayan ruhların an da birleşme halidir.Bunu ancak birbirini hiç tanımasa da dansın büyüsüyle , kadın gözlerini kapattığında, ritme teslim olanlar anlar. Sihir başlar,uyumla yolculuk sürer.
Tango,biribirine kenetlenen eller ve an da yolculuğu başlatacak sarılma ile birlikte yürümeye karar verilen bir yoldur. Sırta dokunan el ise bu yolda seni destekliyorum,yanındayım bana güven, duygusu taşır.

Birleşen göğüs ve omuz , daima birlikte tek vücut ilerleyeceğiz,hamlelerimiz her zaman birlikte olacak, önümüze gelecek yolu birlikte tamamlayacağız hissi yaşatır. Ortak denge kurulduğunda, erkek tıpkı hayatın içinde kadın tarafından daima beklenen o ilk hamleyi yapar.İleriye bir adım atar, kadın ise geriye bir adım.Kadın önce kendini bir geri çeker ve sabırla erkekten gelecek ikinci hamleyi bekler.

Erkek kadına doğru ilerledikçe, kadın da onu takip eder, işte uyum sağlanmıştır. Erkek bu rutinden sıkıldığında farklı bir yöne adım atar. Kadın bu uyumdan öyle hemen vazgeçmez, gitmesine izin vermez ,yolunu keser ve peşinden gider.

Erkek kadına oyunlar oynamak ister,kadının önünü açar. Gitmek istediği bir yol varsa ilerlemesini görmek ister. Kadın açılan yolu hissedince arkasına bakmadan ilerler ancak erkek bunu çabuk kabullenmez yolundan döndürür, yeniden sarar ve kendine çeker.

Kadın erkeğin açtığı tüm yollarda ilerlemek istese de; erkek her gittiği yoldan onu kendisine geri döndürmeyi ve kendi istediği yönde ilerletmeyi başarır. Erkek dilediği zaman kadının gideceği yolun önünü keser ,ona yeni yollar ile sürprizler yapar. Bazen çok yakınlaşır bazen de bir o kadar uzak.
Kadın ruhundaki estetiği kullanarak, bu ilişkideki gelgitleri, cazibesinin dışa yansıması olan adornolar ile süsler. Her hareketinde yeni bir enerji katar. İzleyenleri büyüler.

Dans biter.An da yolculuk tamamlanır.Gecenin keyfi içerisinde her tanda da yeni bir yolculuk başlar,yeni hikayeler yazılır Dengeyi bozmadan,ortak enerjide, tutku ile kavuşan, arzulu, uyumlu, her uzaklaşmanın ardından yeniden birleşmenin heyecanı ile donanmış, cazibeli, estetik, kendi içinde iniş çıkışları olan asil bir aşk hikayesi izlemek isterseniz, müziğin romantizminde kaybolup tango ile ruhunuzu doyurun.

Nazan Arısoy

Benim Tango Yolculuğum,

Ben psikoloğum ve psikodrama grup terapistiyim. Psikodrama eğitmenlerim tango yaptığı için, tango öğrenmek ilgimi çekti. Çünkü öğrendiğimiz psikodrama tekniğinin de temelinde olan, birlikte olma, birlikte hissetme, birlikte hareket etme tangonun da temelini oluşturuyor. Evet biz psikologların empati kurabilme becerilerini geliştirmeleri çok önemli ve tango da bunun için çok iyi bir yol.

Hem dans etmeyi öğreniyorsunuz hem de kendinizle ilgili bir içsel yolculuğa başlıyorsunuz. Benim için böyle oldu. İlk tango eğitmenim, nasıl yaşıyorsan öyle dans edersin demişti. Tango öğrenme sürecinde kendimle ilgili şeyleri keşfettikçe bunun ne kadar doğru olduğunu anladım.

Önceleri hareketleri ezberleyip yapmaya çalışıyordum. İkinci eğitmenim Erdem Ercan, beni bu konuda sürekli uyardı. Sen kendini bırak zaten erkek sana hareketi yaptıracak, sen sadece teknik çalış dedi. Ama bu benim için hiç kolay değildi. Kendini partnerine bırakmak, spontan olmak, hareketi düşünmeden sadece ‘an’ da olmak. Evet bunlar hayatımda da zorlandığım konulardı. Peki dedim bunları dansta tam olarak başarabilirsem, hayatıma da etkisi olur mu acaba? Yani nasıl dans ediyorsam, öyle yaşayabilir miyim, danstaki gelişimim hayatıma ne kadar yansır? Bunun cevabını henüz veremiyorum, çünkü bunu daha deneyimleme aşamasındayım.

Fakat bu aşama gerçekten çok keyifli, hem tangoyu, hem de kendinizi keşfetme ve öğrenme süreci harika bir süreç. Ayrıca fiziksel olarak da vücut duruşunu da olumlu yönde çok etkiliyor, müzikleri ruhunuzu besliyor. Dans ederken bazen müziğin ritmi ile hüzünlü, bazen neşeyle dans ediyor duygularınızı yoğun olarak hissedebiliyorsunuz. Bütün bunların yanında tango, çok güzel sosyal bir ortam sunuyor. Pek çok insanla tanışıyor, yeni dostlar kazanıyorsunuz. Her dans ettiğiniz partnerle farklı bir deneyim yaşıyorsunuz.

Hayatınızda olumsuz ne yaşarsanız yaşayın, dans ederken her şeyi unutup o andan keyif alabiliyorsunuz. Benim için tango hem keyif hem de terapi oldu diyebilirim, ruhumu besliyor ve hayattan daha çok keyif almama yardımcı oluyor. Bu güzel deneyimleri kazanmama yardımcı oldukları için sevgili Erdem Ercan’a ve Müge Organ’a ayrıca grup arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Sevgilerimle.

Derya Göksel

Muhteşem bir dans ve keyifli bir ortam

Tango derslerine başladığımdan beri, asansör beklerken -asansörün kendimi belli belirsiz gördüğüm kapısına bakarak- ileri geri ayak figürleri ve cross yapıyorum!

Tango kendimi tanıdığım, dirençlerimi gördüğüm, dans ettiren bir parterle yaptığım hareketlere kendimin de inanamadığı muhteşem bir dans ve bu dans Erdem hocam ve Tango Rocio ailesi ile daha da keyifli! Sevgiler.

Dilek Yorgancıoğlu

Yorum