Yorum Yap

Milonga gecelerinin yazılamış kuralları

Daha önce bir milongaya katılmış veya katılmak istiyorsanız milonga gecelerinin kurallarını bilmekte fayda var.

Milonga, tangoya başlar başlamaz sık sık duyacağınız bir terimdir. Genelde tango geceleri anlamında kullanılan milonga bir müzik türü ve o müzikle yapılan dans anlamına gelir. Günümüzde hemen hemen her tango kursunun düzenlediği milonga geceleri vardır. Organize edilen milonga geceleri DJ’ler, konseptler, kostümler, müzikler açısından farklılır gösterebilir. Peki bir milonga’ya gidildiğinde neler yaşanır biliyor musunuz?

Milongalarda geçerli olan bazı ritüeller

Milongalarda dansa davet erkekler tarafından yapılır. Dans daveti alana kadar pistteki çiftleri izlemek ve müziğe kulak vermek ortam hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır. Özellikle ilk milonga deneyiminiz ise; davet beklerken geçirdiğiniz bu zaman, çalınan parçalara ve pistin genel ritmine ayak uydurmanız açısından önemli bir hazırlık sürecidir. Dansa davet edildikten sonra erkeğe eşlik edip piste ilerlersiniz. Dans partneriniz pozisyonunu aldıktan sonra o büyülü dansa artık başlayabilirsiniz. Partneriniz elini uzattığında siz de elinizi uzatır ve belinizi tuttuğunda diğer elinizi partnerinizin omzuna yumuşak hareketler ile bırakırsınız.

Milonga’da dans ederken

Dans boyunca partnerinizin omuz ve göğüs bölgesi adımlarınızın rehberi olacaktır. Partnerinizin gözlerine veya başka bir yere (piste, diğer çiftlere, ayaklarınıza) bakmak ve konuşmak bu dansa uymayacak hareketlerdir. Sadece erkek bu sırada pisti gözetir ve diğer çiftlere engel olmayacak şekilde yön belirler.

Dans pisti kalabalık olsa dahi çiftler birbirine çarpmadan uyumla hareket ederler. Erkek doğru yönlendirmeleri yapmalı ve kadın gerektiğinde figürleri küçük adımlarla yapmalıdır. Pistte her zaman saat yönünün tersine hareket edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Çiftler arasındaki uyum ve iletişim kadar pistin geneliyle de uyumlu olmaya dikkat edilmelidir.

Milonga’da bilinmesi gerekenler

Aynı partnerle en az iki şarkı boyunca dans edersiniz, daha kısası bir milonga gecesinde kabalık olarak algılanabilir. Dansı her zaman kadın sonlandırır. Aynı partnerle dansa devam etmek istemiyorsanız veya yorulduysanız partnerinize teşekkür edip yerinize dönebilirsiniz. Elzem bir durum olmadığı takdirde, çalan parçanın ortasında dans sona erdirilmez. Parçanın bitmesini beklemeniz şık olacaktır. Ayrıca, milongalarda her 3-4 şarkıda bir dansa elverişli olmayan parçalar çalınarak partner değişimine uygun aralık yaratılır. Herkesin masalarına döndüğü ve dinlendiği bu aralıklara cortina denilir. Farklı partnerlerle dansetmek sizin de dansınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Eğer bir süre dans etmek istemiyorsanız ayakkabılarınızı çıkarabilirsiniz. Bu milonga gecelerinde davetlere açık olmadığınızın bir işareti olacaktır. Milonga gecelerimiz tarihlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum