Yorum Yap

Herkes tango yapabilir!

Tango yaşadığımız gibi dans ettiğimiz, dans ettiğimiz gibi yaşadığımız bir var olma biçimidir. Yapmak istediklerimizi deneyimlediğimiz bir tiyatro sahnesidir.

Erdem Ercan

Genel tanımıyla tango, iletişimdir. Vücut diliyle yaptığımız sözsüz bir iletişimdir. Söze gerek kalmadan anlaştığımız büyülü bir danstır. Bu dansın doğası doğaçlamadır. Emek, odaklanma, içselleştirme isteyen bir danstır.

Tango’da iki rol vardır. Lider ve Takipçi. Lider rolünü dansın içinde erkek oynar, takipçiyi ise kadın. Tango’da ilk yolculuk lider nasıl olunur üzerinedir. Bir liderin özellikleri ne olmalıdır üzerinedir. Lider (erkek) her zaman net olmalıdır. Kendini iyi ifade eder, sorumluluk alır, ne söylediği bellidir-belirgindir. Takipçi (kadın) kadına özgü özellikleri tekrar hayatlarına aldıkları bir süreçtir tango.

Herkes tango yapabilir. Biz toplum olarak yetenekliyiz. Tango emek, odaklanma ister. Bunu ona verdiğiniz zaman başarılı bir dansçı olabiliyorsunuz. Kadın ve erkek için farklı süreler tanımlarız tango’da. Kadının ortalama 3 ay içinde keyif alarak dans ettiğini gözlemliyoruz. Erkekte bu süre daha uzundur. Erkeğin sorumlulukları alması, ifade etmesi, karşı tarafa iletmesi doğal olarak biraz daha uzun oluyor.

Tango bisiklet kullanmak gibidir. 8 yaşında bisiklet kullanmayı öğrenirsiniz, yıllar geçtiğinde yeniden bisiklete binersiniz ve birkaç mesafeden sonra yeniden dengenizi sağlar sürmeye devam edersiniz. Tango’da böyledir. Bir defa öğrendiğinizde yaşamınız boyunca sizinledir.

Yorum