tango-kursu-hakkimda

Tango; eril ve dişil enerjilerimizi farkettiğimiz, duygularımıza dokunduğumuz, kişisel gelişim yolculuğumuzu güzelleştiren sözsüz bir iletişimdir. Tango Rocio, bu anlayışla tango dansını kendimizi tanıma ve dans ederken bunu deneyimleme fırsatı olarak ifade eder.

Tango, iki kişinin müzik eşliğinde vücut dilleri üzerinden gerçekleştirdikleri sözsüz bir iletişimdir. Bu iletişimin iki kişi arasındaki enerji transferi olduğu anlayışıyla derslerimizi yürüteceğiz.

Erkek ve kadının dans içerisinde geliştirmesi gereken farklı yönleri olduğu bilinci ile eğitimimizde erkek ve kadın ile çalışma formatlarımız ayrıdır. Figürlerimizi ezber yolu ile değil, bedensel öğrenme metoduyla işliyoruz.
Çok uzaklardaki bu ülkenin sımsıcak tutkulu dansı ile vücudumuzun estetik durmasını, enerjimizi yönlendirmeyi (erkekler için), müziği içselleştirmeyi, enerjiyi almayı-takip etmeyi (kadınlar için), hareket estetiğimizi, dans eşimizle ve dans ortamını paylaştığımız diğer dans edenlerle saygılı bir şekilde ortamı paylaşmayı öğreneceğiz.

Kadın ile erkeğin hareketleri açısından birbirlerinin yerlerine koyup, ne hissettiklerini anlamalarını sağlıyoruz. Bu şekilde empati kurmayı deneyimliyoruz. Çiftlerin, birbirlerine sözlü geri bildirimler verdiği süreçlerle eğitimimizi destekliyoruz.
İlk haftalarda vücudumuzun ağırlık transferini algılayacağız ve vücut enerjimizle tanışacağız. Enerji alış verişimiz ve bu süreçte vücut pozisyonumuzun nasıl olacağını öğreneceğiz. Müziği duyumsayarak adımlar atacağız. Vücudumuzu tanıyor, vücudumuzun dengeli duruşunu pekiştiren bir ders akışımız var.
Figürler, tangoda sadece bir ifade biçimidir. Esasen ifadenin altyapısını oluşturan duruşumuz, müziği hissedişimiz ve enerjimizdir. Bu bağlamda, figürleri mekanik adımlar olarak algılamadan çalışmalarımızı yürüteceğiz.

“Yaşadığımız gibi dans eder, dans ettiğimiz gibi de yaşarız” yaklaşımı üzerinden, Tango dansı aracılığı ile kişisel farkındalığımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu farkındalıklarımızı hayatımıza birer olumlu değer olarak dahil etmek, derslerimizin tüm süreçlerinde yer alıyor.
Derslerimizde tangonun müzikalitesini, bu güzel dansın nasıl oluştuğunu, Arjantin’i, Buenos Aires’i genel anlamda kültürü ve özelde de tango kültürünü paylaşacağız. Birlikte tango filmleri izleyeceğiz, paylaşımlarda bulunacağız. Bir kültürün dünyaya mal ettiği bir dansı o kültürle birlikte derinliğine yaşayacağız.