Yorum Yap

Bazen aklın sesini kısıp, kalbin sesini açmak gerek…

Aklın sesi ne kadar gürültücü ve karmaşıksa kalbin sesi bir o kadar huzurlu ve nettir. Bazen aklın sesini kısıp, kalbin sesini açmak gerek ve sanırım bunun en keyifli ve kolay yolu dans etmek olsa gerek.

Burcu Kara

burcu-karaBende Pazartesi sendromu kalmadı. Benim için yaklaşan hafta sonu, tangonun habercisi. Evet, yine tango, yine bir Milonga Elegante gecesi Martı oteldeydik. Tango yaparak aklımızı eritip, kalbimizle bir olma gecesindeydik. Cumartesi geceleri benim için aklın sesini kısıp, kalbin sesini açma vaktidir. Milonga vaktidir, günlerden tangodur. Bu cumartesi daha da anlamlıydı, tangoyla tanışmama vesile olan Erdem hocamın doğum günüydü.

Benim için Tango

Tango uzaktan baktığımda bana çok yabancı bir o kadar da yakın bir arkadaş gibiydi. 30’lu yaşların başında artık çocukluğu bırakıp, alımlı, tutkulu bir kadın olmayı öğrenmem gerekir diye düşünmeye başlamıştım. Tabi içimdeki deli çocuk büyümeyecekti, o hep çocuk kalsın, kalsın da bu çocuğa sahip çıkmam gerekirdi. Bir tarafım hep çocuk, diğer tarafım ise ne istediğini bilen, kendi ayaklarının üzerinde dengede ve hayatının merkezinde durabilen bir kadın olsun istiyordum.

Ben bunu düşünürken tango çıktı karşıma. Uzun süre bakıştık kendisiyle. Tango benim için bir bilinmezdi ama beni kendine çeken öyle bir göz kırpışı vardı ki uzak kalamadım.Bunları düşünüyordum Erdem hoca ya bakarken… Bu geceye katılan ve benim gibi tangoya ilk adımlarını onunla atmış herkesin yüzünde bir teşekkür ifadesi vardı. Sanki gülümser bakışlarla gözleri iyi ki varsın diyordu.

Erdem hoca tangoyu tarif ederken uçmak gibi der hep. Tango erkeğin yönettiği, kadının takipçi olduğu bir danstır. Kursun ilk günü bunu öğrenmiştik. Erkek partneriyle empati kurarak, karar verir, adımlarını atar, dansı yönetir ve kadın onu dinleyerek, onunla uyumlanarak, onu takip eder. İlk duyduğumda kulağa hoş gelmişti. Ama işin aslı benim için dinlemek tahmininden daha zordu. Dinlemek için duymak, duymak içinde susmak gerekirdi. Zihin sussa kalp dinlerdi elbet, o zaman takip etmek kolay olurdu kulak verdiğin sesi…

Tango Hali

İnsanın en güzel hali yalın halidir elbet. Değeri diğer halleri yanında anlaşılır ancak. Şimdilerde fark ediyorum ki insanın başka başka halleri arasında bir de tango hali varmış. Benim ve partnerimin tango halini hissetmek çok güzel. Başkalarının tango hallerini izlemek ayrı bir keyif.

Tango bir uçuş halidir. Tango müzikle bir olmak müzik olmanın en güzel halidir. Ben şimdi her tango yapışımda müziğe bir kapı aralıyorum. Her adım atışımda müziğin bir notası oluyorum. Melodiler ayaklarımdan bedenime taa kalbime kadar bir yolculuğa çıkıyor. O hava da görünmeden uçan melodi oluyorum. Ve gecenin sonunda eve dönerken radyo da bir şarkı çalınıyor kulağıma, diyor ki;…

Ben bu gece karar verdim
Kuş olup gökte uçmaya
Sevdiğimi kızdığımı
Dünyaya haykırmaya…

Yorum